PL   |   EN   |   DE   |   ES

Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży

"Kultura-Nauka-Zabawa - co nas łączy, co nas dzieli"

 

W dniach od 28.09 do 02.10 2015 roku odbyła się międzynarodowa wymiana szkolna.

W tygodniowym projekcie brali udział uczniowie naszego gimnazjum oraz ich rówieśnicy z Europäische Gesamtschule Insel Usedom w Ahlbeck (Niemcy). Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 2i2g, 3pg oraz 3dg i 3kg, zaś opiekunami/tłumaczami były panie Aleksandra Stachowiak i Agata Frankowska.

 

Program obejmował:

Zwiedzanie Katedry, Fary i Starego Rynku w Poznaniu

Zwiedzanie CBPIO – Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego, nowej siedziby Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego

Wizyta na INEA Stadion

Spacer po galerii handlowej „Stary Browar”, która w 2005 roku została wybrana „Najlepszym Centrum Handlowym na Świecie w kategorii obiektów handlowych średniej wielkości”

Zwiedzanie skansenu miniatur w Pobiedziskach

Zwiedzanie Katedry w Gnieźnie

Mecz towarzyski w tenisa stołowego/siatkówki (i tu wielkie podziękowania dla naszych wuefistów)

Wizyta w Nowym Zoo

Zwiedzanie kompleksu rekreacyjnego poznańskiej Malty (stok narciarski Malta-Ski, tor regatowy, tor saneczkowy, kolejka górska oraz Kopca Wolności)

 

Te wszystkie atrakcje na pewno na długo pozostaną w pamięci uczestników projektu.

Najistotniejszym aspektem tego przedsięwzięcia była możliwość spotkania się młodych ludzi z dwóch, wydawałoby się bardzo różnych krajów i bliższe poznanie się a często nawet początki przyjaźni. Wspólne chodzenie na lekcje, rozmowy na temat historii, uprzedzeń, powielanych stereotypów, codzienne wieczorne spotkania, dyskusje z rodziną pozwoliły odkryć uczestnikom wymiany, że tak naprawdę różnice między nimi są znikome.

Mimo początkowej bariery językowej młodzież potrafiła przekazać swoje myśli, uczucia, obawy, radości a także wątpliwości.

 

"Poznałam nie tylko wspaniałe osoby zza zachodniej granicy Polski, które pomogły mi upłynnić język niemiecki i angielski. Ku mojemu zaskoczeniu, zaprzyjaźniłam się z dotąd mi nieznanymi, osobami z mojej szkoły."

"Jeśli ktoś będzie miał w przyszłości możliwość wzięcia udziału w jakieś wymianie, to ma duże szczęście, bo to super sprawa!"

                                                                                                                             Karolina Skorupska, klasa III DG

 

 

„Decydując się na uczestnictwo w międzynarodowej wymianie młodzieży nie byłam pewna czy zdołam pokonać barierę językowa i zaprzyjaźnić się z nowo poznaną rówieśniczką z Niemiec. Już po zakończeniu pierwszej części projektu, wiedziałam, że była to dobra decyzja i nie mogłam się doczekać przyjazdu naszych niemieckich znajomych do Poznania. Ubiegły tydzień upłynął nam na zwiedzaniu miasta, korzystaniu z niektórych poznańskich atrakcji oraz uczestniczeniu w kilku lekcjach. Podsumowując cały przebieg wymiany, uważam iż była ona przede wszystkim niepowtarzalną szansą na poznanie nowych osób, spędzanie z nimi czasu oraz czynną naukę języka niemieckiego. Wszystkie odwiedzone w tym czasie miejsca wydały mi się interesujące, a zajęcia integrujące naszą dwujęzyczną grupę zapadły w pamięci jako niezwykłe przeżycie warte poznania. Osobiście uważam, iż przeprowadzanie tego typu projektów jest bardzo pomocne w nauce języka, daje możliwość otwarcia się i poszerzenia horyzontów.

 

Gdyby ktoś zapytał mnie czy warto uczestniczyć w takowej wymianie, bez zawahania odpowiedziałabym, że jak najbardziej tak.”

                                                                                                                             Zuzanna Lenicka, klasa 3PG

 

„Moim zdaniem wymiana polsko-niemiecka była niesamowitym doświadczeniem, które nauczyło nas zawierania przyjaźni, pomogło ćwiczyć języki obce (angielski i niemiecki), a także zobaczyć zwyczaje i przyzwyczajenia kolegów z Niemiec, dlatego zachęcam do brania udziału w podobnych projektach. Koordynatorki projektu, zarówno ze strony niemieckiej jak i polskiej, spisały się doskonale, układając programy pełne atrakcji, pokazujących osobliwości niemieckiego wybrzeża oraz Wielkopolski, za co im serdecznie dziękuję.”

                                                                                                                             Marta Mikołajczak, klasa 3PG

 

Bardzo duży wkład w realizację projektu wnieśli rodzice uczestników wymiany, to dzięki ich zaangażowaniu udało się przeprowadzić wymianę zgodnie z zamierzeniami.

 

Wymianę wsparła fundacja Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Rada Rodziców Zespołu Szkół Łączności.

 

Wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tegorocznego projektu serdecznie dziękuję.

 

Zapraszam do obejrzenia filmu podsumowującego nasze spotkanie:

http://bitly.pl/cI5ao   oraz do Galerii

 

Koordynator projektu

Aleksandra Stachowiak