MIKOŁAJKOWY TURNIEJ SZACHOWY ( grudzień 2017)

« powrót

MIKOŁAJKOWY TURNIEJ SZACHOWY
DLA DZIECI, MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH
POZNAŃ, 2 grudnia 2017 r.
W dniu 2 grudnia 2017 r. w Zespole Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu rozegrany został, w ramach VIII ogólnopolskiej Akcji Polskiego Związku Szachowego „Szachiści grają dla Polonii”, Mikołajkowy Turniej Szachowy dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych.
Organizatorami tegorocznego turnieju byli, podobnie jak w latach poprzednich:
- Zespół Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu
- Sekcja Szachowa AZS POLITECHNIKA Poznańska
- Wielkopolski Związek Szachowy
W otwarciu Turnieju uczestniczyli Arcymistrzyni Szachowa Hanna Ereńska-Barlo, w imieniu gospodarza zawodów - Wicedyrektor Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu Jacek Gołuch oraz Komisja Sędziowska w składzie Hanna Zboroń, Paweł Staniszewski i Marek Zboroń.
Arcymistrzyni Hanna Ereńska-Barlo powitała uczestników i życzyła im wytrwałości w trenowaniu tej dyscypliny sportu i sukcesów na szachownicach, następnie odczytała list Pani Prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy skierowany do uczestników Akcji „Szachiści grają dla Polonii”.
Wicedyrektor ZSŁ Jacek Gołuch, w imieniu Komitetu Honorowego Turnieju, serdecznie powitał wszystkich uczestników, przekazał życzenia powodzenia w rozgrywkach oraz uroczyście otworzył tegoroczny Turniej.
Sędzia Główny Marek Zboroń poinformował uczestników o celach ósmej już Akcji PZSzach i nagrodach dla zwycięzców, szczególnie dla dzieci z grup A i B, z których najlepsza zawodniczka i najlepszy zawodnik uzyskają prawo udziału w Finale VIII Akcji Społecznej „Szachiści grają dla Polonii”, który zorganizowany zostanie w Senacie RP w Warszawie w I połowie 2018 r. Przypomniał również o głównym celu Akcji - pozyskaniu środków finansowych na rzecz zaproszenia dzieci Polaków z zagranicy na obóz szachowy „Wakacje z szachami 2018”.
W ramach Turnieju Mikołajkowego rozegrane zostały cztery oddzielne turnieje, w których grano 6 (turniej A) i 7 rund (turnieje B, C i D) z tempem gry po 15 minut na partię dla zawodnika.
TURNIEJ „A": dla dzieci do III klasy szkoły podstawowej - w tym turnieju udział wzięło 29 uczestników, w tym 4 dziewczynki. Faworytami byli uczestnicy z najwyższymi kategoriami szachowymi. Faworyci nie zawiedli – w turnieju ze 100% wynikiem 6 pkt. zwyciężył Bruno Stachowiak z UMKS Na Pięterku Poznań, wygrywając partię z bezpośrednią rywalką Zosią Łaźniewską z AZS Poznań, która zdobyła 5 pkt. Oboje zostali finalistami Akcji Społecznej PZSzach. Bruno za zwycięstwo w turnieju otrzymał Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Łączności, natomiast Zosia Puchar Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” dla najlepszej zawodniczki turnieju A. Bruno i Zosia otrzymali również dodatkowe nagrody i dyplomy ufundowane przez
Przewodniczącą Komitetu Honorowego Panią Poseł Bożenę Szydłowską. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali cenne nagrody rzeczowe.
TURNIEJ „B": dla dzieci i młodzieży od IV do VII klasy Szkoły Podstawowej zgromadził na starcie 27 uczestników, w tym 5 dziewczynek. Faworytami byli zawodnicy posiadający najwyższe kategorie szachowe i w końcowej klasyfikacji to właśnie oni zajęli czołowe miejsca. Po zaciętej rywalizacji po 6 pkt. zdobyli Maciej Szafrański z UKS Kościelec i Zofia Roszkiewicz z UMKS Na Pięterku Poznań. Maciej, dzięki dodatkowej punktacji MBuch., zajął I miejsce i otrzymał Puchar Prezesa WZSzach. Zofia otrzymała Puchar Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” dla najlepszej zawodniczki turnieju B. Maciej i Zofia awansowali do Finału Akcji Społecznej PZSzach.
Maciej i Zosia otrzymali również dodatkowe nagrody i dyplomy ufundowane przez Przewodniczącą Komitetu Honorowego Panią Poseł Bożenę Szydłowską. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali cenne nagrody rzeczowe.
TURNIEJ „C": dla dzieci i młodzieży ze szkół ponadpodstawowych – bardzo silny w tym roku turniej zgromadził 15 uczestników, w tym 5 dziewczyn. Pierwsze m-ce z wynikiem 6,5 pkt. zajął faworyt w tej grupie Jarosław Kuś z WSUS Lech Poznań. Jarek zdobył Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Łączności. Najlepszą zawodniczką była Anna Roszkiewicz z UMKS Na Pięterku w Poznaniu, która zdobyła 4 pkt. i zajęła VI miejsce. Ania otrzymała Puchar Prezesa WZSzach.
Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali cenne nagrody rzeczowe.
TURNIEJ „D”: dla dorosłych – startowało w nim 13 uczestników, a tegoroczny skład uczestników był wyjątkowo silny i trudno było wskazywać na faworyta. Po zaciętej rywalizacji I miejsce zajął Emil Wiśniewski z LKS Chrobry Gniezno wygrywając wszystkie partie i wyprzedzając o cały punkt Dawida Bajerleina z AZS Poznań. Emil Wiśniewski zdobył Puchar Prezesa WZSzach.

W dodatkowej klasyfikacji drużynowej sklasyfikowano 6 drużyn, a zwyciężyła drużyna w składzie Dawid Bajerlein i Jan Cholewa zdobywając 10 pkt. przed drużyną Aleksander i Stanisław Broszkiewicz z wynikiem 8 pkt.
Najlepsi uczestnicy turniejów A, B, C i D otrzymali puchary i dyplomy.
Na zakończeniu Turnieju obecni byli Arcymistrzyni Szachowa Hanna Ereńska-Barlo, Arcymistrz Szachowy Włodzimierz Schmidt oraz Dyrektor Zespołu Szkół Łączności Jerzy Małecki, którzy wręczali nagrody uczestnikom turnieju.
W trakcie zakończenia Arcymistrzyni Hanna Ereńska-Barlo przekazała młodym uczestnikom wiele ciepłych słów i życzeń dalszych sportowych osiągnięć i determinacji w ich realizacji. Przypomniała, że swoją karierę sportową rozpoczynała w podobnym do uczestników turnieju A wieku i dzięki olbrzymiej pracy osiągnęła sukces zdobywając dziesiątki medali na Mistrzostwach Polski i ważnych turniejach międzynarodowych i zdobywając jako pierwsza Polka Tytuł Arcymistrzyni
Szachowej. Większość szachowych sukcesów Pani Hania osiągnęła grając pod nazwiskiem Hanna Ereńska-Radzewska. Tytuł Mistrzyni Świata Seniorek w 2007 r. zdobyła pod aktualnym nazwiskiem.
Arcymistrz Włodzimierz Schmidt skierował również wiele ciepłych słów do uczestników oraz opowiedział o swojej karierze szachowej (Arcymistrz jest rekordzistą pod względem zdobytych tytułów Mistrzów Polski – ma ich w swoim dorobku aż 25!) i w kilku słowach podsumował odbywający się turniej. Turniej Mikołajkowy oficjalnie zakończył Dyrektor ZSŁ Jerzy Małecki.
Uczestnicy wszystkich turniejów otrzymali nagrody rzeczowe i upominki. Fundatorami nagród i sponsorami Turnieju Mikołajkowego w b.r. byli Pani Poseł Bożena Szydłowska, Zespół Szkół Łączności w Poznaniu, Oddział Wielkopolski Towarzystwa „Wspólnota Polska”, Dom Wydawniczy „REBIS”, Wielkopolski Związek Szachowy i AZS Politechnika Poznańska.
Finał Akcji PZSzach "Szachiści grają dla Polonii” przeprowadzony zostanie w I połowie 2018 r. w Warszawie, w gmachu Parlamentu.
Z poznańskiego turnieju z grupy A i B będą w nim mieli prawo uczestniczyć: dwie najlepsze juniorki: Zofia Łaźniewska i Zofia Roszkiewicz i dwóch najlepszych juniorów: Bruno Stachowiak i Maciej Szafrański . Przed Turniejem oraz w trakcie Turnieju prezentowane były informacje dotyczące organizatorów i sponsorów Turnieju Mikołajkowego w Poznaniu, a także dotyczących Akcji Polskiego Związku Szachowego.
Turnieje sędziowali: Hanna Zboroń, Paweł Staniszewski i Marek Zboroń.