PL   |   EN   |   DE   |   ES

Z BERLINA … DO ZSŁ (27.10.2016)

« powrót

W dniach 19-21 października w progach naszej szkoły miała miejsce czwarta już wizyta sympatycznych studentów z Niemiec. Christopher i Juliane, pochodzący z Berlina, a na co dzień studiujący na Uniwersytecie Europejskim „Viadrina” we Frankfurcie n. Odrą postanowili spotkać się z młodzieżą naszej szkoły i odpowiedzieć na jej pytania.

Nasi uczniowie okazali się uważnymi, ciekawymi świata słuchaczami i ochoczo przystąpili do spotkania z niecodziennymi gośćmi. Christopher i Juliane starali się przybliżyć uczniom swój kraj i jego kulturę. Odpowiadali też na pytania samodzielnie konstruowane przez uczniów, które ku uciesze młodzieży doskonale rozumieli. 

W ciągu tych trzech dni w klasach gimnazjum i technikum odbyło się wiele świetnych kulturowych lekcji na temat wiedzy o Niemczech, ale przede wszystkim było to niezwykłe doświadczenie w pokonywaniu barier językowych w komunikacji w j. niemieckim. Bo cóż może zbudować bardziej uczącego się języka, jeśli nie fakt, że rozmawiał oko w oko z „native speakerem”. Z niecierpliwością czekamy na ponowne spotkanie.

Tekst R. Kaczmarek