PL   |   EN   |   DE   |   ES

\"Akcja chrystianizacja\" (27.11.2015)

« powrót

W piątek 27 listopada został zrealizowany drugi punkt projektu "Przygotowanie młodzieży gimnazjum do obchodów  1050rocznicy chrztu Polski".
Przedstawiciele każdej klasy gimnazjum odwiedzili Muzeum Archidiecezjalne na ul. J. Lubrańskiego 1 i wzięli udział w grze historycznej "Akcja chrystianizacja". Jej celem było przejście wszystkich poziomów wiedzy historycznej, aby doprowadzić do chrztu Mieszka I. Trofeum było nie byle jakie bo miecz Św. Piotra. Celem spotkania było również poznanie naszego świata tuż po przyjęciu chrześcijaństwa, niebezpieczeństw, które czyhały na Mieszka, a także kiedy zbudowano pierwszy kosciół i dlaczego ponad 1000 lat temu byliśmy postrachem Europy.

Nasi uczniowie byli bardzo zainteresowani i żywo brali udział w grze.Ich orężem były kredki, wiedza i miecz.

Zwiediliśmy również Ostrów Tumski, most Jordan i z biska przyjrzeliśmy się kościołowi św. Maryi Panny, który w 995 r. był kaplicą zbudowaną dla Dobrawy, a wcześniej palatium Mieszka I. Na tym nie koniec naszego przygotowania do obchodów rocznicy chrztu Polski. W styczniu zwiedzać będziemy katedrę i jej podziemia, a później w kurii arcybiskupiej spotkamy się z ks. bp. Grzegorzem Balcerkiem.

 

Grzegorz Anioł