PL   |   EN   |   DE   |   ES

Exploseum, szyfry i historia brudu

« powrót

We wtorek, 27 października, klasy 2i1 oraz 2i1 miały okazję poznać Bydgoszcz od dość nietypowej strony.

Wycieczkę rozpoczęła wizyta w Exploseum, czyli dawnej fabryce materiałów wybuchowych. Aktualnie w tym miejscu znajduje się Centrum techniki wojennej, gdzie zaprezentowane są bronie z różnych okresów historycznych oraz historia rozbudowy fabryk Alfreda Nobla- później DAG.

W centrum miasta klasy udały się na wykład dotyczący szyfrowania zaprezentowany przez studentów kierunku kryptologia Uniwersytetu im.Kazimierza Wielkiego. Po wykładzie drużyny rywalizowały ze sobą szyfrując teksty różnymi metodami.

Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta w niezwykłym miejscu - Muzeum Mydła i Historii Brudu. Korzystając z legendarnej receptury uczniowie tworzyli własne mydełka, a czekając na ich zastygnięcie dowiedzieli się, jak ludzie dbali o higienę na przestrzeni wieków- podglądali średniowiecznych mieszczan w kąpieli, prali na tarze z osiemnastego wieku i oglądali tradycyjną polską łazienkę z końca wieku dwudziestego.

Zwieńczeniem wycieczki była gra miejska nadzorowana przez panią przewodnik. Uczniowie znajdowali ważne szczegóły w mieście współautora rozwiązania szyfru Enigmy - Mariana Rejewskiego. Podróż powrotna była szczególnie wesoła i rozśpiewana. Z tak radosnymi klasami i świetnymi opiekunkami nie mogło być inaczej!

Na wyjazd z drugimi klasami matematyczno-informatycznymi naszego gimnazjum pojechały panie: Natalia Kęsek, Izabela Kudzinowska, Maja Wysocka-Doliwa i Katarzyna Leśniak.